niedziela, 14 sierpnia 2022

"Kiedy z ziołami wędrujesz do nieba..."

Matki Bożej Zielnej- to jedno z najpiękniejszych świąt.
Dzień, w którym Matka Boża została zabrana do nieba przypada w sierpniu, w czasie dojrzewania płodów ziemi, w otoczeniu kwiatów, dożynkowych wieńców, bukietów zanoszonych do kościoła.
Od kilku lat zauważa się ożywioną działalność Kół Gospodyń Wiejskich gromadzących osoby, które pragną zachować tradycje wsi, jej piękno zakorzenione w wierze, historii, kulturze.
Polskie kobiety dokładają wówczas starań, by to święto przeżyć jak najpiękniej, a przez organizację uroczystości i festynów przekazać swoje doświadczenie kolejnym pokoleniom.

Szukam Cię w ziołach od wczesnej wiosny
wypatruję o świcie nad łąkami
czuję jak dojrzewasz w polskich ziołach
gdy z promieniem słońca otwierasz ich serca
pewnie wtedy mieszkasz na wsi
i opuszczasz kościoły na czas lata
by w snopach zbóż i słonecznikach
w zielnikach znojem pisanych
powracać na ołtarze sierpniową porą
choć tak naprawdę z ziołami wędrujesz do nieba.

W przeddzień takiego święta, we wspomnienie św. Maksymiliana, wielkiego czciciela Maryi, 14 sierpnia 1982 roku, zawarliśmy ślub, w jakże innych niż dzisiejsze, czasach.

Maryja była zawsze i nadal jest obecna w naszej Rodzinie i choć obraz- dar z dnia ślubu od naszego Przyjaciela, stracił kolory, poszarzał, stanowi dla nas niezwykłą pamiątkę czasów, gdy zaczynaliśmy życie we dwoje.
Kolejne nasze rocznice przeżywaliśmy skromnie, w gronie najbliższej Rodziny, a najważniejsza była zawsze Msza św.
I teraz też bym nie napisała pewnie o tym wydarzeniu na blogu, ale Kochana Małgosia z bloga https://papierowy-jarmark.blogspot.com/  pamiętała i nadesłała niezwykły podarunek, więc milczenie musi zostać przerwane, bo trzeba podziękować i podzielić się radością z tak cennego daru od serca.
Sama pamięć mnie wzruszyła, a co dopiero piękna karteczka i niezwykły album, który zapełni się wspólnymi zdjęciami, a po tylu latach jest co wspominać, bo chwil szczęśliwych, ale i smutnych nie brakowało. Każdego dnia uczyłam się jak coraz mniej narzekać, a coraz więcej dziękować, nadal się uczę, bo szkoła życia trwa aż do śmierci.
Ale wróćmy do albumu, za który Małgosi z serca dziękuję i który mnie zachwycił, jak wszystkie dotąd, albumy Jej autorstwa.
Zapraszam do oglądania, a u Małgosi na blogu będzie to bardziej profesjonalnie pokazane.Iwonkę, która przysyła mi z każdej podróży pamiątki i przede wszystkim dokładne relacje z wędrówek po Polsce, spisane w interesujący sposób, otrzymałam niedawno przesyłkę, a w niej, pośród pocztówek, znalazła się taka oto z dedykacją na naszą rocznicę z fragmentem wiersza mojego ulubionego Poety.
Iwonka też mnie bardzo zaskoczyła pamięcią i bardzo Jej dziękuję mając nadzieję, że przeczyta tego posta.
A my skromnie wędrujemy dalej prosząc P. Boga o błogosławieństwo na każdej życiowej ścieżce...
Rozwiązanie ostatniej zagadki w kolejnym poście, bądźcie cierpliwi, proszę...

34 komentarze:

 1. Basiu dla Ciebie i dla Twojego Męża przesyłam życzenia, aby kolejne lata były dla Was nadal równie pełne miłości. Niech Niebo obdarza Cała Waszą Rodzinę błogosławieństwem i wszelkimi łaskami.
  Trochę gapa ze mnie, bo zakodowałam sobie, że to dopiero jutro.
  Małgosia, to prawdziwa Karteczkowa Czarodziejka.
  A Święto Matki Boskiej Zielnej należy do dwóch moich lubianych. Ale to już wiesz.
  Piękny post.
  Pozdrawiam przedświątecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ismenko, ja wiem, że Ty nam dobrze życzysz.

   Usuń
 2. Basieńko najmilsza, jeszcze raz w tym dniu uroczystym życzę Wam, żeby ta wspólna droga była piękna, dobra i szczęśliwa i zawiodła Was prosto do nieba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu Tobie i Twojemu Mężowi życzę jeszcze bardzo, bardzo wielu szczęśliwych chwil. Z miłością, radością i Bożym błogosławieństwem kroczcie dalej przez życie. Pozdrawiam serdecznie :):):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Basieńko i tego własnie ci życze na kolejne lata, tego Bożego Błogosławieństwa. Niczego więcej na tym świecie nam nie trzeba, w tych dwóch słowach zawiera się wszystko. A prawdziwe skarby czekaja na nas Tam :) Gratuluje Wam tylu wspólnych rocznic, a na kolejne życze dostatku chleba i tej Bożej Opieki. A Maryja, patronka dnia jutrzejszego i patronka Waszego małżeństwa niech zawsze chowa Was bezpiecznie pod swój płaszcz :) Wszelkiego dobra kochani :) album Małgosi cudowny- Ona jest niesamowita :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boże Błogosławieństwo to wszytko, czego nam potrzeba, tak.

   Usuń
 5. Piękne prezenty na długo będą cieszyć oczy. Zawsze radośnie wspominam te dni kiedy w młodości jeździłam na wieś. Przyglądałam się jak są wykonywane wieńce dożynkowe i te chwile kiedy podjeżdżały do kościoła z różnych wsi przepiękne wieńce. A Wam życzę jeszcze dużo wspólnie spędzonych rocznic. Żyjcie pełni radości i miłości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dalszych dobrych lat spędzonych z bliską sercu osobą . Piękny prezent🙂

  OdpowiedzUsuń
 7. Długiej i pięknej, dalszej drogi życia Wam życzę! Zaproszenia ślubne miałyśmy identyczne. Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałam, żeby młodzi ludzie zobaczyli jak wyglądały tamte czasy:-)

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzien dobry Pani Basiu. Wiedzialam, ze znajde tutaj w tym dniu piekne ziola i ogrodowe kwiaty... Niezwykle bogata kolekcja liliowcow w poprzednim poscie... Gratuluje rowniez wpanialego albumu i przesylam najlepsze zyczenia na dalsza wspolna droge zycia. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu, polskie zioła najpiękniejsze.

   Usuń
 10. Nie wszystkim jest dane przeżyć tak wspaniałą rocznicę ślubu, jest to niewątpliwie wielki dar. Życzę jeszcze wielu wspólnych lat i wielu radości. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Basiu, życzę Tobie i Twojemu mężowi kolejnych 40 lat spędzonych razem . Zdrowia , Szczęścia , Pomyślności , Spełnieniania waszych najskrytszych marzeń.

  OdpowiedzUsuń
 12. Droga Basiu Tobie i Twojemu Mężowi życzę jeszcze bardzo, bardzo wielu szczęśliwych, wspólnych lat. A patronka Waszego małżeństwa niech zawsze nad Wami czuwa.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Też uwielbiam ten dzień. I ten czas późnosierpniowy, dojrzałe lato :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Życzę Ci wielu jeszcze tak wspaniałych wspólnych lat, niech Wam Bóg błogosławi przez następne a Maryja czuwa nad Wami.

  OdpowiedzUsuń
 16. Basiu, życzę Wam szczęśliwych dalszych dni wspólnego życia. Niech nadal Maryja otacza Was opieką .

  OdpowiedzUsuń
 17. Najserdeczniejsze życzenia! Jeszcze wielu pięknych lat razem i wymarzonej podróży do Paryża.... we dwoje:)
  15 sierpnia wracaliśmy z Pienin i przepiękny był widok elegancko ubranych ludzi z bukietami w okolicach kościołów. U nas już prawie tego nie ma
  Mama trójeczki

  OdpowiedzUsuń
 18. Kocham to święto! Mnie się zawsze jakoś tak kojarzy z pełnią i dostatkiem wszystkiego pięknego.
  Gratuluję tylu pięknych wspólnych lat i życzę dalszych! Przekaż ode mnie gratulacje swojemu mężowi, że ma piękną, młodą, czterdziestoletnią żonę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre:-))) co najważniejsze, że On też tak uważa:-))) ja to inaczej widzę :-)))

   Usuń
 19. Ja też zawsze lubiłam to święto. Teraz od kilku lat z tej okazji organizujemy wystawę dalii i kwiatów w parafii. Gratuluję jubileuszu. mi jeszcze pozostało do takiego kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń