sobota, 14 stycznia 2023

Na 10. urodziny bloga.

Pewne zdarzenia i fakty uświadamiają nam jak szybko płynie czas. Mówimy wówczas, przecież to było prawie wczoraj.
Owo " wczoraj" rozciąga się mocno w przeszłość, tym mocniej, im bardziej jakieś zdarzenie wryło się w naszą pamięć.
Kiedy będę mieć dużo czasu ( kiedy????) przeczytam dokładnie swojego bloga, a wpisów jest 857.
Tyle osób przewinęło się w komentarzach, część z nich odeszła do lepszego świata, część zarzuciła blogowanie, a inna część nie zagląda tu z różnych powodów.
Są jednak tacy, którzy pozostali i od lat swoją aktywną obecnością mobilizują mnie do pisania.
Dziękuję wszystkim, którzy czekają na kolejnego posta, wszystkim, którzy szczerze piszą o naszych relacjach i dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
Moja artystyczna działalność to malarstwo i poezja i do tych dwóch gałęzi sprowadzają się rocznicowe, bądź konkursowe upominki.
Na tę rocznicę przygotowałam obraz, którego wybór pozostawiam Zwycięzcy losowania spośród tych, którzy pod dzisiejszym postem wyraźnie zadeklarują chęć posiadania jednego z dwóch niedawno namalowanych, a przedstawionych poniżej obrazów.
Obraz pierwszy przedstawia wiekową figurę Maryi w otoczeniu jesiennych drzew starego parku.
Myślę, że obok tego posągu przechodziło wielu ludzi niosąc ze sobą życie tylko im zadane we właściwy sposób.
Drugi obraz przedstawia białe róże spowite w atmosferę kończącego się kolejnego dnia naszego życia.
Białe róże, które kocham najbardziej, odbijają w sobie nasze troski i radości i ukazują swoją siłę, wtedy, gdy w zapadającym zmroku inne kolory tracą swoją moc.


Pozostawiam Wam możliwość wyboru obrazu wedle własnych upodobań.
Dodatkowo, jeśli ktoś z tu obecnych wyrazi chęć posiadania tomu wierszy zebranych, taką pamiątkę otrzyma.
Wszystkim Czytelnikom przesyłam wiersz, jeden z najnowszych.
Losowania dokonam przy pomocy któregoś z Wnuków 14 lutego, zaś następnego dnia, w urodziny bloga podam wyniki.

Zwyczajne powołanie

Moje powołanie
nie pędziło świetlanym szlakiem,
z uporem prostego człowieka
deptało wiejskie ścieżki
nie bacząc na kurz i błoto,
budziło się każdego dnia o świcie
i zasypiało późną nocą,
zmęczone po stokroć przecierało oczy,
prostowało obolałe kości,
każdego dnia umierało
by znów zmartwychwstawać…
zwyczajne powołanie
milion razy
składane pod Krzyżem…

Dziękuję...

50 komentarzy:

 1. Basiu, istotnie czas pędzi jak szalony, a my jak jesienne liście na wietrze niesieni jesteśmy przez kolejne dni, miesiące lata...
  Twoja blogowa przestrzeń wypełniona jest wartościami, wrażliwością, poezją, sztuką, dobrem i ciepłem... dla drugiego człowieka. Dlatego jestem u Ciebie stałym gościem ;-))
  To cudownie, że Jesteś tu z nami, dlatego życzę Ci wielu jeszcze lat radości z tworzenia "Pięć pór roku."
  Ślę moc gorących pozdrowień!
  Anita

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu 10 lat blogowania, to naprawdę piękna rocznica, serdecznie gratuluję kochana i życzę wielu kolejnych lat, z oddanymi czytelnikami i wciąż niesłabnącą pasją<3
  Pozdrawiam Cię najserdeczniej, Agness<3

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkiego dobrego Basiu z okazji 10 urodzinek. Oby zdrówko Ci zawsze dopisywało i abyś mogła rozwijać swoje pasje. Tak się składa że ani malarstwo ani poezja nie są moją pasją więc z rozdawajki zrezygnuję.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Basieńko, gratuluję Ci 10 lat blogowania. Jestem taka szczęśliwa i wdzięczna Bogu, że mogłam Cię poznać. A na tomik Twoich wierszy jestem bardzo chętna.
  Uściski.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję Ci tych 10 lat i życzę Tobie (i sobie) wielu następnych rocznic.
  Wyrażam chęć posiadania przepięknego, pierwszego obrazu.
  Pozdrawiam serdecznie
  Bogusia

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna rocznica. Tyle lat przelewania na strony bloga pięknych słów, spotykania się wirtualnie z nowymi znajomymi. fajnie, że dzielisz się z Nami swoimi pasjami, przekazujesz słowami wierszy wiele ciepłych uczuć i odczuć. Życzę dalszego powodzenia i zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Basiu droga! To ja dziękuję, że jesteś, piszesz i dostarczasz mi tyle cudownych wrażeń swoją twórczością. Obrazy są piękne. W poprzednim roku byłam szczęściarą. Na Twój "Świetlisty las" - tak go nazywam - patrzymy codziennie i podziwiamy.
  Gratuluję 10 rocznicy i non stop czekam na kolejne Twoje wpisy.
  Uściski

  OdpowiedzUsuń
 8. Droga Basiu! Serdecznie gratuluję Ci dziesiątej rocznicy blogowania. Ależ to szybko zleciało, prawda? Ile sie przez ten czas zdarzyło w życiu każdej z nas, i dobrego i złego...Ale trwamy, tworzymy, dostrzegamy to, co najwazniejsze - dobro w ludziach, ich wrażliwosć i szczerość... I dzieki temu takze życie wciąz ma blask i sens.
  Basieńko, ściskam Cię mocno i mnóstwo życzliwych myśli Ci przesyłam zdrowia życząc i nigdy niegasnacej checi do tworzenia i do dzielenia sie swoimi pasjami z innymi!***

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję zarówno 10- lecia bloga jak i wytrwałości w jego prowadzeniu. Dziękuję za wszystkie dobre słowa i łagodność, której tak brakuje. Powodzenia na kolejnych 10 lat. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratuluję takiej wspaniałej ,okrągłej rocznicy 🙂
  Zgłaszam się do zabawy wybierając obraz z Matką Boska

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję i życzę kolejnych lat miłego blogowania :) Niedługo też będzie u mnie 10 ta rocznica :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Już 10! W takim razie życzę wielu kolejnych dziesiątek :) I chętnie przygarnęłabym białe róże, są piękne! Pozdrawiam Cię serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Gratulacje Basiu, czas pędzi jak pociąg pospieszny to prawda. Twój tomik wierszy już mam / z dedykacją/ obraz z Maryją jest piękny. Ale ja czekam na "serca" - Ty wiesz, więc nie chce być juz taka zachłanna, niech Maryja z Twojego obrazu błogosławi komuś w jego domu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale jeśli zechcesz włączyć mnie do tego losowania to oczywiście jestem chetna:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z radością wpisuję każdego, kto tylko zechce mieć obraz.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tyle lat to kawał czasu. Muszę sprawdzić od kiedy sama piszę :).
  Obrazy niech trafią do tych, którzy nie mają jeszcze Twoich dzieł. Ale tomik poezji, jeśli by był, a ja takiego nie mam, to chętnie. :) pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dołączam się do losowania. U mnie minie w marcu 7 lat. I tak jak zauważyłaś, wiele osób które pisaly blogi zrezygnowały, jeden nawet zlikwidował się. Do wszystkich bardzo się przyzwyczajam, ponieważ wiem, że za każdym stoi człowiek i inna historia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Gratuluję wspaniałej rocznicy. Życzę Ci Basiu kolejnych udanych lat w blogosferze, wielu aktywnych obserwatorów oraz zdrówka i sił do realizacji pasji.

  OdpowiedzUsuń
 19. WOW! Super! To już 10 lat! Gratuluję!!! Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 20. Gratuluję pięknej rocznicy i życzę dalszej wytrwałości. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Gratuluję Basiu, czas pędzi jak szalony, u mnie to już za niedługo będzie 12 lat blogowania, nie do uwierzenia. Jak dziś pamiętam te emocje towarzyszące pierwszemu naciśnięciu ikonki "publikuj":-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam serdecznie. Blog czytam od dobrych kilku lat, komentuję pierwszy, wiedziona ogromną chęcia posiadania tonika wierszy Pani autorstwa. Pozdrawiam ciepło🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę podać mi adres na maila:basia.olesno@gmail.com, z przyjemnością wyślę duży tom😊

   Usuń
 23. Gratuluję Tobie Basiu. Czytam z ogromną przyjemnością Twojego bloga.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 24. Ośmielona Pani hojnością, z ogromną przyjemnością wezmę udział w losowaniu obrazu Maryi w jesiennej aurze. Bardzo dziękuję i pozdrawiam cieplutko🙂

  OdpowiedzUsuń
 25. Pozdrawiam i zapraszam do mnie flowersblossominthewintertime.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Kochana Basiu!
  Serdecznie Gratuluję serdecznie pięknej, bo dziesiątej rocznicy bloga. Życzę jeszcze kolejnych wielu wielu lat prowadzenia bloga. U Ciebie Droga Basiu można usłyszeć dobre słowo, zobaczyć piękne malarstwo i przeczytać wspaniałe wiersze. Zgadzam się z Tobą, że czas biegnie nieubłaganie, upływa dzień za dniem. I też bardzo boleję, że wiele blogów znika z niewyjaśnionych przyczyń, bez pożegnania. Szkoda, bo przecież jesteśmy jako jedna wielka rodzina.
  Przesyłam moc uścisków i serdecznych pozdrowień:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Gratulacje...bywałam często Potem miałam kilka przerw..dostałam kiedyś od Ciebie Twoją książkę z wpisem..gdzieś się wszystko czasami mija ...ale pamiętam Pisz Basiu pisz:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Z przyjemnością zapisuję wszystkie zgłoszenia.

  OdpowiedzUsuń
 29. 10 lat? A z tym 5 lat naszej znajomości. Basiu dziękuję, że jesteś, zawsze dobre słowo prześlesz i nie tylko. Życzenia w rocznicę napiszę.
  Moje 5 lat tutaj minie 2-go lutego. A tak naprawdę będzie to 17 lat. Wcześniej pisałam na WP, ale zlikwidowali wszystkie blogi.
  Wiesz jak lubię Twoje obrazy i wiersze, więc trudno mi wybrać. Matka Boska piękna, róże zachwycają, a wiersze też przygarnę. Zdaję się więc na Twoje Wnuki.
  Pozdrawiam delikatnym powrotem zimy

  OdpowiedzUsuń
 30. Gratulacje z okazji rocznicy bloga! To szmat czasu, uraczyłaś nas pięknymi postami.
  Dzisiejszy wiersz jest wzruszający.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jejku kochana, piękny jubileusz. Wszystkiego najnajlepszego dla Ciebie kochana i dla bloga oczywiście... Niech się dzieje magia... A ja z przyjemnością ustawiam się w rozdaniu. Kocham Twoje obrazy....a Maryjkę bym przytuliła. Tak naprawdę 😊😊😊

  OdpowiedzUsuń
 33. Którejś niedzieli w kazaniu ksiądz przytoczył historię włoskiego bodajże lekarza, którego żona namówiła na wycieczkę do Medjugorie. Pojechał, ale tylko dla żony, i kiedy ona chodziła się modlić, on sobie spacerował po lesie czy jakoś tak to było. W każdym razie na jednym ze spacerów spotkał kobietę niespotykanej piękności, która łagodnie zwróciła się do niego ze słowami, by zawierzył jej Synowi. To była Maryja i od tego rozpoczęło się nawrócenie tego człowieka. Kiedy zobaczyłam Twoją Maryję, od razu przypomniała mi się ta historia, właśnie tak sobie wyobrażałam tę scenę. Przepiękny obraz.
  Bóg obdarzył Cię talentem, a Ty go cudownie pomnażasz. Niech Ci Pan błogosławi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno się powstrzymać i odeprzeć pokusę możliwości patrzenia na Maryjkę we własnym domu. Poproszę, przyjmij moje zgłoszenie do losowania.

   Usuń
 34. Czas pędzi jak szalony. To trochę przerażające...
  Piękne obrazy!

  OdpowiedzUsuń
 35. 10 lat to piękny wynik! Gratuluję i życzę jeszcze wielu lat przyjemnego blogowania :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Masz takie cudne "zwyczajne powołanie" Basieńko,a dodaje skrzydeł i Tobie i czytelnikom :-) Skoro trafiłam na posta z nagrodą, to skorzystam może. Białe róże pięknie by się komponowały z moimi wnętrzem pokoju i duszy . Buziaki mocne :-))ps przeliczyłam i ja, okazało się, że piszę od prawie ośmiu lat. Niesamowite :-)

  OdpowiedzUsuń
 37. Gratuluję rocznicy bloga !!! Kiedy to minęło ?! Cieszę się, że mogę tu zaglądać i dowiadywać się tyle ciekawych rzeczy, zwłaszcza o polskich tradycjach. Zgłaszam się do losowania. Chętnie przygarnę tomik wierszy. Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 38. Zapisuję i czekam na kolejne zgłoszenia.

  OdpowiedzUsuń
 39. Piękne prace tworzysz Basiu, ja nie znałam dotąd Twojego bloga, a szkoda... Gratuluje pierwszej dekady :)
  Wygląda na to, że jesteś mi bliska, mnie też, z doskoku czasem coś się udaje stworzyć.
  Malarstwo Twoje wspaniałe i wiersz piękny o powołaniu...
  Będę tutaj zaglądać z przyjemnością :)
  Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie tropu :)
  Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj u mnie Polu, miło mi że tu wpadłaś, zapraszam serdecznie.

   Usuń
 40. 10 lat to szmat czasu, gratuluję rocznicy i życzę kolejnych w których będziesz dzielić się swoją pasją i tym co Cię porusza. Przepiękne obrazy masz wrażliwą duszę. Madonna jest niesamowita ❤️

  OdpowiedzUsuń
 41. Moja Ty kochana Basiu, bez Ciebie to czułabym taką pustkę. Wiesz dobrze, że dla mnie jesteś bardzo ważna i Ty już zawsze będziesz częścią mnie, zawsze!!!!! Pozwolę innym wygrać te cuda, bo Ty mnie tak zasypujesz darami, że...na serio czuje wzruszenie i pogubiłam się w zdaniu. hehe Twoje wiersze są jedne z niewielu, które tak łatwo wchodzą mi w serce, a obrazy zawsze wywołuję uczucie ciepła. Ostatnio, kiedy się modliłam, może parę dni temu. Spojrzałam na moje najnowsze cudo, niedawno podarowane przez Ciebie i miałam wrażenie, że Święta Agnieszka się do mnie uśmiecha. :))) Uwielbiam Cię Basiu, Twoją twórczość, to kim jesteś i wiem na sto procent, że tam w górze, każdy jest z Ciebie dumny. :*******

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty mnie Agusiu utwierdzasz w tym, że warto czynić dobro...

   Usuń
 42. Kochana Basiu, spóźnione, ale z serca płynące gratulacje. Życzę Ci kolejnych lat blogowania.
  Ty wiesz, że jeśli nie piszę komentarzy ( na innych blogach także), to coś mi w tym przeszkadza. Jednak wpadam do Ciebie i z radością czytam Twoje posty okraszone piękną poezję, zdjęciami a przede wszystkim pełnymi ciepła i miłości do Boga, ludzi i przyrody.
  Moc serdeczności posyłam.

  OdpowiedzUsuń