niedziela, 20 marca 2022

"Każdy dudek ma swój czubek", a zagadka w tle.

Te kolorowe, śmiesznie zachowujące się ptaki, fascynują mnie od dawna. Czasami pojawia się taki osobnik w okolicy, ale nie chce pozować do zdjęcia.
Dlatego zmuszona byłam do namalowania kolorowego dudka, własnego, który nie będzie uciekał i na pewno " nie wystrychnie mnie na dudka" :-)))

Tymczasem podglądam kowaliki i słucham pierwszych bywalców mojego przydomowego lasku.
Podziwiam amarylki, rozkwita ta trzecia ostatnia, którą powitałam z wielkim wzruszeniem, bo jej Ofiarodawcy nie ma już wśród nas.
Amarylka jest piękna i obdarowała mnie młodą cebulką, którą po przekwitnięciu kwiatów matki, zamierzam wyhodować.
W następnym poście zaprezentuję wszystkie trzy moje piękności.

Poziomki jeszcze drzemią, więc polecaną książkę sfotografowałam w towarzystwie amarylki.
A książka mnie zafascynowała, bo osnuta jest wokół twórczości słynnego malarza Edwarda Muncha, a w sposób szczególny traktuje o jego najsłynniejszym obrazie " Krzyk".
To debiut pisarski Lisy Stromme, ale przyznaję, niezwykły. Autorka ukazuje emocje targające wręcz ludźmi, dla których sztuka to życie, a życie to sztuka. Jestem pod wrażeniem jej interpretacji wspomnianych przez nią obrazów, a szczególnie żywiołu kolorów. A tłem jest oczywiście miłość, szalona, która z wielu powodów nie może się spokojnie spełniać. Warto przeczytać...
W moim ogródku zaczyna się coś dziać:-)
Jedne roślinki się ociągają, inne są już ciekawe świata.
Moja trudna zagadka brzmi: Kim jest ten "osobliwy" osobnik? Dla pocieszenia powiem Wam, że całkowitej pewności nawet ja nie mam. Wiem co tam rosło w ubiegłym roku, ale żeby tak wyglądać we wczesnym dzieciństwie??? Sama nie wiem. A więc zgadywankę czas zacząć.
Dziś post jest krótki z powodu mojej ciekawości, jakich to odpowiedzi udzielicie???
Do dzieła.

19 komentarzy:

 1. Bardzo fajny Dudek ;D
  Jejku zazdroszczę Ci, że masz przydomowy lasek :D ♥

  Zapraszam również do mnie w wolnej chwili ;) (nie mam profilu bloggera, dlatego zostawiam link)
  Blog
  Jeśli masz chwilę i czytasz mojego bloga, proszę o odpowiedź w ankiecie ;) Pozwoli mi to bardziej dopasować treści.
  Ankieta

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny jest Twój Dudek. Nigdy nie widziałam go na żywo. Bardzo uroczy kwiat ukazuje amarylis. Czekam na prezentację wszystkich Twoich amarylek razem. Myślę, że z ziemi wygląda chrzan. Pozdrawiam serdecznie 🧡🧡🧡

  OdpowiedzUsuń
 3. Basieńko, ale pięknie ujęłaś dudka. Książkę o Munchu muszę przeczytać. lubię jego ekspresyjne malarstwo.
  Kochana, nie mam pojęcia co to za tajemniczy osobnik rośnie w Twoim ogródku.
  Ściskam mocno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stawiam na hosty :) Uściski przesyłam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię dudki:) Co roku zasiedlają dziuplę w samotnym wśród pól drzewie, a ja słucham ich duu duu duu z przyjemnością. Mam tez kilka ich piórek ze skrzydeł. Oczywiście zbieram te zgubione:)
  Obraz z dudkiem bardzo mi się podoba! Roślinka - nie mam pojęcia. Wygląda na jakiegoś iglaczka młodego.
  Uściski Basiu:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym kiedyś zobaczyć dudka. Bo to tak jak dzierzba - taki ptak znany z literatury bardziej czy z przysłów...

  Ciekawe rzeczywiście co to może być,. I - kurczę - jak patrzę to mi się wydaje, że toto znam. Jakieś złocienie (chryzantemy) albo astry? Krwawnic czy krwawnica wyglądają ciut inaczej, babka to raczej nie jest. Rozmaryn? Ale mam rozrzut :D. No ale ogrodniczka ze mnie mizerna.

  Chyba poszperam...


  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry wieczór Basiu
  Pana Duka rozumiem doskonale, bo też nie lubię jak ktoś robi mi zdjęcia. I podobnie jak ten Twój osobnik "robię daną osobę w dudka", bo potem okazuje się, że na zdjęciu nie ma całej mojej twarzy.
  A co do zagadki.
  Też wymyśliłaś. Pewnie do lata trzeba będzie czekać na rozwiązanie. Więc może do tej pory, tego tajemniczego osobnika nazwać "cierpliwek". Proponuję zatem ćwiczyć się w cierpliwości, a ciekawość na pewno zostanie zaspokojona. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że może okazać się chwastem pospolitym:))))
  Nie wydaje mi się, aby to były hosty. Zresztą chyba na nie za wcześnie??? Już prędzej jak napisano młody iglaczek. Ale i z tym do końca nie jestem pewna. Trochę przypomina mi coś ze skrzypowatych, ale trochę jest za mięsiste. Bardziej myślałam o czymś z rodzaju wilczomleczowatych. A może to jakiś sukulent? Cóż jednak może wiedzieć dziewczyna z miasta, która na własnym małym poletku nie zna wszystkich nazw roślinek. Chociaż ta trochę wygląda znajomo
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i rozpisałam się niepotrzebnie. Następnym razem będę czytać, co pisze Blogchwila. Ma niesamowitą wiedzę. Zazdroszczę i gratuluję

   Usuń
 8. Basiu nawet nie próbuję zgadywać co to za roślinka bo w tym temacie kompletny laik ze mnie !!!.
  Co dudka to świetny obrazek Ci wyszedł. Rzeczony ptaszek jak żywy .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe cóż to za tajemniczy gość... U mnie kiedyś tak ni stąd, ni zowąd wyszły funkie i było zaskcozenie :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Och, jaka piękna jest ta Twoja amarylka. Dudka widziałam kilka razy w przelocie ale nie utrwaliłam na zdjęciach. Ja też przypuszczam, że jest to chrzan.
  Pozdrawiam wiosennie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie będę zgadywać bo nie poznaję niestety tej dziwacznej roślinki. Może to rzeczywiście chrzan, jak twierdzą koleżanki. Za to dudek nie budzi wątpliwości, jest świetny. Uściski Basiu:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Też myślę, że to chrzan i za chwilę pójdę sprawdzić do ogrodu. :) A dudka widziałam raz w życiu, w dzieciństwie. Moja babcia mieszkała we wsi tzw. ulicówce, przy drodze rosły stare drzewa dziuplaste. Jednego roku pojawił się dudek, ale na drugi rok już nie wrócił.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie mam pomysłu na roślinkę. Dudek cudnej urody. Zachęciłaś mnie do kupienia amarylisa. Nigdy go nie miałam w domu. Pozdrawiam serdecznie 🌷🌞🌞🌞🌞

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję Wam za wszystkie komentarze.Gratuluję wszystkim, którzy rozpoznali chrzan. Zagadka była trudna, domyśliłam się, że to chrzan po miejscu jego posadzenia, dorosłe liście wyglądają zupełnie inaczej. Pierwszą poprawną odpowiedź podała Janeczka, za co należy się jej symboliczna nagroda. A na dudka czekam już kilka lat, nie pojawił się dawno, ale gdzieś z oddali każdego roku słyszę jego charakterystyczne " łub, łub".

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajny ten Dudek... Amarylisy to piękne kwiaty... Podziwiam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Z zagadką wpuściłas swoich odwiedzających w chrzan. Od początku wiedziałaś, co jest na zdjęciu, chciałas sprawdzić wiedzę innych. Pozdrawiam marcowo.

  OdpowiedzUsuń
 17. Prawdę powiem w kolejnym poście.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dudek jest niesamowity:) Miałam kiedyś atlas ptakow i to była jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń