sobota, 26 sierpnia 2017

Sierpniowe wspomnienie przywiązania do patriotycznych tradycji narodu.


Częstochowska -skarbnica

Jesteś bardzo bogata
wszak pielgrzymi przynoszą Ci wszystko
skołatane serce i wylęknione oczy
bóle targające ciało i duszę
słowa niczym ciernie i zranione życiorysy
pod Twoje stopy
kładą bolesne paciorki codzienności
bywa że przychodzą też z radościami
które każą wracać do Ciebie
i z wiarą że cuda zdarzają się codziennie
przynoszą dziwne dary
których sens Ty jedynie pojmujesz
wiec i ja dorzucam co mogę
z własnego skarbca lęków i nadziei
i uczę się ciągle miłości
choć to trudna nauka.
Dziś ważne Maryjne święto- Matki Bożej Częstochowskiej, ważne dla narodu polskiego, bo to czas pielgrzymek do Jasnogórskiego Sanktuarium, dożynkowych podziękowań za szczęśliwe zbiory plonów, a dla mnie dodatkowo dzień urodzin Męża, który jest Jej wiernym czcicielem.
Rok 2017 został nazwany rokiem Matki Bożej Jasnogórskiej bowiem 8 września mija 300 lat od chwili gdy bp chełmski K. Szembek na podstawie dekretu ustanowionego przez papieża Klemensa XI dokonał koronacji Cudownego Obrazu. Była to pierwsza na ziemiach polskich koronacja koronami papieskimi dokonana poza Rzymem.
 A taką cześć odbiera dziś Jasnogórska Pani.
Od tej chwili cudowny wizerunek Jasnogórskiej Pani towarzyszył nieustannie Polakom w kraju i na całym świecie. Wszystkie polskie wydarzenia historyczne, w których Częstochowska Pani miała swój udział, niezwykła wiara ludu polskiego oraz legenda  mówiąca, że Maryja z Dzieciątkiem namalowana została w typie ikonograficznym Hodegetrii ( Przewodniczki) przez św. Łukasza na desce ze stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina, sprawiły, że obraz znalazł miejsce prawie w każdym polskim domu.
Bywał on prezentem dla panny wstępującej w związek małżeński, wnoszono go do nowo wybudowanego domu, wystawiano w oknie podczas burzy by chronił przed piorunami, był przekazywany kolejnym pokoleniom i zabierany w podręczny bagaż podczas wojennych tułaczek.
Ten, który pokazałam na pierwszym zdjęciu jest ikonką namalowaną dla mnie przez Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i jest dla mnie pamiątką spotkań z młodzieżą niepełnosprawną, która ma piękne serca i wnosi w nasze życie wiele dobra i pokoju.
Wiele dobra w moje życie wnosi również Małgosia z http://papierowy-jarmark.blogspot.com/
Od niej otrzymałam wiele prezentów, również duchowych, ale też wiele pięknych albumów.
Kolejny raz obdarowała mnie przepięknym albumem z cytatami z Pisma św, książką o tak bliskiej sercu memu Błogosławionej Karolinie i słodkościami, które najbardziej lubię.
Dziękuję Ci Małgosiu za Twoją obecność na wielu płaszczyznach mojego życia, za to, że pokazujesz nam różne oblicza dobra, choć sama zmagasz się teraz z trudnościami.
Ten wyjątkowy album wypełnię strofami odpowiednimi do miejsca ich przeznaczenia.
Do dokładnego zapoznania się z albumem, tym i dziesiątkami innych, równie wspaniałych zapraszam Was na bloga Małgosi.
Tam można doznać spokoju, wyciszenia i zasmakować piękna...
Wszystkim pielgrzymującym po własnych ścieżkach życia, życzę nieustannej opieki Matki o najbardziej pojemnym Sercu na świecie...

19 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia i tyle ludzi na Jasnej Górze :-)
  Jak to miło dostawać prezenty od ludzi , którzy życzą nam dobrze...
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiekna Ikona :) Basiu piękny wpis i cudne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Moja" Bozia! Jestem rofowita Częstochowianką:-D Powiem Ci szczerze, że taka inkonka malowana Matki Boskiej Częstochowskiej to mi się marzy, chć do Twojej pobozności to mi daaaalekooooo! POzdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kochana piękne zdjęcia wykonałaś.. Album który dostałaś jest przepiękny..;) Najważniejsze obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest przepiękny nie da się go opisać słowami.. Wiem bo byłam przed nim 2 tyg przed moim ślubem..:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Na każde święto tworzysz piękny wiersz Basiu. Zdjęcia mówią same za siebie,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Basieńko, jeszcze raz przesyłam najserdeczniejsze życzenia urodzinowe dla Twojego Męża. Niech Wam błogosławi Częstochowska Matka.
  Tulę mocno.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie pokazałaś i przekazałaś wszystko to co wiąże się z Matką Boską Częstochowską. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zwykle masz dla nas piękny wiersz. Zawiera tyle prawdy...
  Basiu, zostałaś obdarowana wspaniałymi prezentami. Album i obraz Matki Bożej Częstochowskiej to cenne pamiątki. Serdecznie Cię pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sierpień to piękny miesiąc. Zostałaś obdarowana wspaniałymi prezentami.
  A zdjęcia jak zawsze przecudne.
  Miłej niedzieli:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Basiu, pięknie to ujęłaś, że zanosimy przed Jej oblicze "bolesne paciorki codzienności". Dla mnie także Jasna Góra jest szczególnym miejscem, dlatego kilka lat temu wyhaftowałam wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i poświeciłam w dniu Jej swięta. Piękne prezenty! Pozdrwaiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze pamiętasz Basiu o tym co w danej chwili najważniejsze. Ten cudowny obraz i dla mnie jest bardzo ważny. A Małgosia to rzeczywiście prawdziwy anioł o ogromnym sercu.
  Miłego tygodnia!

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękny refleksyjny post, mi szczególnie bliski, bo to święto mojej Patronki. Jasnogórska Pani roztoczyła nade mną opiekę wiele lat temu i każdego dnia za to Jej dziękuję. Album przepiękny z cenną zawartością. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo Wam dziekuję za wszystkie słowa. Cieszę się nimi choć krótko odpisuję bowiem przygotowania do nowego roku szkolnego wymagają sporo czasu a przecież Wnuk niechętnie go odstępuje😜

  OdpowiedzUsuń
 14. We wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej we Wrocławiu trójka kleryków salezjańskich z inspektorii wrocławskiej w obecności zgromadzonej młodzieży oraz bliskich złożyła swoje śluby wieczyste na ręce inspektora. Przepiękna uroczystość...

  OdpowiedzUsuń
 15. I piękny dzień dla takiej uroczystości...

  OdpowiedzUsuń
 16. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej towarzyszył mi od dziecka, kopia wisiała w domu u dziadków. Babcia powierzyła Matce Boskiej swój los i tego też mnie nauczyła :-D

  OdpowiedzUsuń
 17. Z wszystkich świętych obrazów najbardziej jest mi bliska właśnie Matka Boska Częstochowska ! To też ulubiona Matka Boska mojej mamy :).
  Pozdrawiam ciepło :))

  OdpowiedzUsuń
 18. Małgosia jest niesamowita ze swoimi albumami- wszystkie,które tworzy są zjawiskowe, aż zazdroszczę Jej umiejętności i smaku... Post wzruszający- wiersz... brak mi słów, Basiu. Serdeczności posyłam i do serca tulę <3

  OdpowiedzUsuń
 19. Basiu piękne piszesz wiersze jak czytam zawsze się wzruszam i do tego piękna jesienna oprawa pełna refleksji, ikona cudna Matki Boskiej, Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń