środa, 30 grudnia 2020

W kolędowym klimacie na koniec odchodzącego roku.

Datę 31 grudnia zawsze uważałam za symboliczną, wiadomo, kiedyś musi kończyć się rok miniony, a zaczynać następny.
Może właśnie dlatego nigdy nie robiłam podsumowań starego, nie planowałam nowych postanowień.
Jedyną powtarzaną w tym dniu  przez wszystkie lata, czynnością, jest uczestnictwo w uroczystej Mszy św. będącej podziękowaniem za wszystko, co mnie w odchodzącym roku spotkało. Tak będzie dokąd zdrowie pozwoli, by pójść do kościoła, a potem zostanie możliwość wykorzystania internetowego przekazu, co dla wielu osób w dzisiejszych czasach jest wielką pomocą.
Ten czas jest okazją do śpiewania kolęd, których jest całe mnóstwo, a które w naszym ojczystym, tradycyjnym wydaniu brzmią wyjątkowo.
Pośród starych kartek z życzeniami, odnalazłam tę, przysłaną w 1965 r. z dalekiej " Ameryki", jak się u nas mawiało, przez rodzinę, która z naszej wioski wyemigrowała " za chlebem".
Karteczka jest u nas od 55 lat i stanowi przypomnienie tamtych dziecięcych, biednych, ale szczęśliwych lat. Gdy byłam małą dziewczynką, wyobrażałam sobie, że chłopcy- ministranci w pięknym kościele wyśpiewują kolędy, nawet słyszałam ich wysokie głosy o delikatnym brzmieniu.
Najchętniej słyszałabym kolędę " Lulajże Jezuniu", bo ona właśnie, moim dziecięcym zdaniem najbliższa była Maleńkiemu Dzieciątku.
Znamy teksty wielu kolęd, ale zazwyczaj tylko kilka pierwszych zwrotek, a tymczasem każda z nich ma kontynuację, którą warto choćby przeczytać. Słowa mojej ulubionej kolędy pochodzą z XVII w i są wyjątkowo " słodkie".


"Dam ja Ci słodkiego, Jezu, cukierka
rodzynków, migdałów z mego pudełka.
Lulajże, Jezuniu lulaj, że lulaj
A ty go matulu w płaczu utulaj".

Aniołowie z akwarelki, którą namalowałam dla Koleżanki z pracy, ceniącej sobie wielce drobne gesty pamięci, wyśpiewują chwałę Narodzonemu z wielkim zaangażowaniem.
Na pewno wiele Osób czytających tego posta, lubi śpiewać kolędy i pastorałki, każdy ma sentyment do innych, a jest w czym wybierać, bo w ojczystym języku jest ich ok. 500.
Najstarsza z nich pochodzi z pierwszej połowy XV wieku, a jest nią: „Zdrow bądź, krolu anjelski”.
Dziękuję Tym, którzy w komentarzach pod poprzednim postem podzielili się swoimi upodobaniami kolędowymi.

W swoich pocztówkowych zbiorach odnalazłam świąteczną kartkę od Armanda z Meksyku, z którym korespondowałam jako kilkunastoletnia dziewczyna by poszerzyć znajomość języka angielskiego, wszak dostęp do nauki języków w latach siedemdziesiątych był mocno ograniczony, zwłaszcza dla dzieci wiejskich. Pocztówka ma ponad 40 lat i jakże jest inna od naszych świątecznych kartek.

Zimowy czas daje nam w prezencie urokliwe widoki nieba o poranku.
A zimowe wieczory dają więcej możliwości czytelniczych. Znów powróciłam do jednej z moich ulubionych Autorek, która tym razem prowadzi nas przez zawiłości ludzkich dróg pokazując w jakim stopniu niektóre decyzje naszych przodków wpływają na losy kolejnych pokoleń.
Miłość od zawsze była przedmiotem literackich rozważań, a w tym przypadku okazała się być choć niezłomną, to bardzo brzemienną w skutki. Więcej nie napiszę, powiem tylko tyle, że przeczytać warto.
Zaś za życzenia świąteczne serdecznie dziękuję Agatce https://aggajas.blogspot.com/
Miałam 7 lat gdy w prezencie od Rodziców dostałam " Dziadka do orzechów".
Moje Wnuki są jeszcze zbyt młode na tę lekturę, ale ona spokojnie na nich czeka, być może, że i ja po nią niebawem sięgnę.
W ten czas przechodzenia z jednego roku w drugi, życzę Wam spokoju i ufności wobec nadchodzących dni, mocnej wiary w siłę dobra i piękna, solidnego zdrowia, powrotu do normalności oraz umiejętności radowania się z codziennych, drobnych chwil szczęścia.
Warto pamiętać, że w dniu 1 stycznia Kościół obchodzi najstarsze Maryjne święto, Bożej Rodzicielki, która zostaje ukazana ludziom jako najdoskonalsze stworzenie, a zarazem jako pierwsza z tych, którzy skorzystali z darów Chrystusa.
W tym świątecznym nastroju pozostając, spoglądam z nadzieją w nadchodzące dni, czego i Wam jeszcze raz życzę...53 komentarze:

 1. Niesamowita ta karteczka. Wspaniale jest zachować takie drobiazgi na pamiątkę. Życzę Tobie Zdrowia i Szczęścia w Nowym Roku! Aldona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żal, ze nie udało się zachować innych, jeszcze piękniejszych...

   Usuń
 2. Ostatnimi czasy moją ulubioną kolędą jest „Mizerna cicha”. Od zawsze też wielkim sentymentem darzę „Oj Maluśki, Maluśki”, chociaż to jest chyba pastorałka, którą uwielbiałem grać na skrzypcach w święta przy choince. Piękny wpis Basiu, wszystkiego dobrego na nowy rok dla Ciebie i Twoich bliskich. Pozdrawiam serdecznie! 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnimi czasy moją ulubioną kolędą jest „Mizerna cicha”. Od zawsze też wielkim sentymentem darzę „Oj Maluśki, Maluśki”, chociaż to jest chyba pastorałka, którą uwielbiałem grać na skrzypcach w święta przy choince. Piękny wpis Basiu, wszystkiego dobrego na nowy rok dla Ciebie i Twoich bliskich. Pozdrawiam serdecznie! 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam Maks, że grasz na skrzypcach, to moje niezrealizowane marzenie...

   Usuń
  2. Nie wiem dlaczego mój komentarz dodał się dwa razy, być może coś w telefonie się zbytnio przeklikało.
   Grałem na skrzypcach przez kilka lat, bowiem od zerówki do bodajże piątej klasy szkoły podstawowej, bardzo miło teraz wspominam ten czas, ale teraz to nawet nie wiem czy potrafiłbym coś zagrać.
   Pozdrawiam Basiu! ;)

   Usuń
 4. Wspaniałe pamiątki! Jestem zdziwiona, że udało Ci się wiele takich śladów z przeszłości zatrzymać. Ja niestety po 4 przeprowadzkach nie mam żadnych pamiątek. Też korespondowałam w ramach utrwalenia języka, ale z Rosjanami, bo u mnie był tylko rosyjski.
  Wiele szczęścia w całym 2021 roku Basiu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W szkole podstawowej był j. rosyjski, dopiero w liceum zaczęłam się uczyć j. angielskiego.

   Usuń
 5. Kartka z Meksyku z lat 70-tych to prawdziwa perełka. U nas w szkole był nakaz korespondencji z przyjaciółmi zza wschodniej granicy oczywiście po rosyjsku. Pamiątek już nie mam, ale pisałem z chłopcem z Odessy (teraz to Ukraina, a wtedy ZSRR)Pozdrawiam i Dobrego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też korespondowałam z Dziewczynką z ZSRR, do dziś pamiętam jej twarz ze zdjęcia, ale to było w szkole podstawowej. Angielski próbowałam szlifować już w czasach licealnych.

   Usuń
 6. Urocza akwarelka! i przepiękne pamiątki! Basiu, dziękuję za życzenia i ja Tobie także życzę wszystkiego, co najlepsze, na nadchodzący rok - dużo zdrowia dla Ciebie i Twoich najbliższych, pogody ducha, spokoju, wielu pięknych chwil i przyjaznych ludzi wokół. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Basiu jesteś cudowna,jestesmy tylko ludźmi a Ty potrafisz takie rzeczy robić, którzy nawet nie myślą żeby tak postępować. A co tam dzień jak codzień,praca,dom,praca rządnych radości. Mijają miesiące, lata i nic z tego nie ma... A tu wystarczy cieszyć się właśnie z małych rzeczy,byc wdzięczny światu i wierzyć n a lepsze jutro,nie bać się marzyć,bo nikt na swiecie nie ma prawa nas krytykować za to jacy jesteśmy.Basiu wszystkiego dobrego w nowym Roku, dużo zdrówka, radości, wspaniałych dni, wieczorów. Pozdrawiam i do zobaczenia w przyszłym Roku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Basiu życzę dużo zdrowia szczęścia i miłości w nadchodzącym Nowym roku:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ewelinko i Tobie również serdeczne życzenia posyłam.

   Usuń
 9. Uwielbiam czytać Basiu Twoje posty. W każdym znajduję tyle mojego - bardzo za to dziękuję! Szczęśliwego Nowego Roku, aby był dobry! Uściski:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z wielką pieczołowitością przechowywałaś te pocztówki i to jest wartością dodaną życia w jednym miejscu. Zaskoczyłaś mnie drobnym gestem pamięci, wg mnie ten obrazek wcale nie jest drobny, wyobrażam sobie, ile radości sprawiłaś koleżance.
  Basiu, wszystkiego najlepszego życzę Tobie i Twoim bliskim.:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto ofiarować coś, ludziom, którzy potrafią cię tym cieszyć.

   Usuń
 11. W tym roku prawie nie śpiewałam kolęd. Czułam, że nie chcę, nie powinnam trącać w duszy czegoś bardzo tkliwego, rzewnego, intymnego. Zamknęłam to coś w maleńkiej szkatułce, kiedyś ją otworzę, nie bojąc się już łez...
  Pozdrawiam Cię serdecznie i przyjaźnie, Basiu, życząc Ci tego, co dla Ciebie najważniejsze!***

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Oleńko, każdy z nas ma w swoim życiu " różne czasy".

   Usuń
 12. Basieńko, życzę Tobie i Twoim bliskim, by ten Nowy Rok przyniósł same dobre, spokojne chwile, aby był pełen tej zwykłej prozy życia, która pięknie przeżywana potrafi zamienić się w poezję.
  Co do korespondencji, to ja prowadziłam ją z Julą z Mińska (wtedy ZSRR).
  Tulę do serca.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za piękne życzenia. I ja życzę wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym Roku. Zdrowia, mniej trosk i wielu łask bożych :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Basiu!
  Ty jesteś skarbnicą pamiątek przeszłości. Zauważyłam, że wszystkie te zatrzymane skarby mają dla ciebie ogromne znaczenie.
  Basiu!
  Życzę Tobie i Twoim Bliskim aby Nowy Rok 2021 okazał się dla Was bardzo wyjątkowy, przynosząc każdego dnia mnóstwo zdrowia, bożych łask, szczęścia, słońca, luksusu, dobrobytu i spokoju:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, ogromnie cenię wszystkie pamiątki.

   Usuń
 15. Żałuję, że nie zachowałam starych pocztówek, miałam podobną z USA z ministrantami. Ale najpiękniejsze były te ze ślicznym Dzieciątkiem w otoczeniu słodkich dziecięcych Aniołków.
  Ja w tym roku wszystkim, i także Tobie, życzę zwyczajnego, normalnego roku, żeby wszystko było jak dawniej, przed pandemią. ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam takie śliczne, zmieniające obrazek wraz z kątem pochylenia, ale pewnie rozdałam koleżankom:-)

   Usuń
 16. Basiu, życzę Ci w tym kolejnym Roku przede wszystkim zdrowia dla całej Twojej Rodziny. Obyś mogła spełniać swoje marzenia te małe i te większe. Żeby szczęście zagościło i wszelkiej pomyślności.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wszelkiego dobra Basiu w nadchodzącym nowym roku, dużo zdrowia i spokoju.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję Basieńko za piękne i mądre życzenia. Niech ten Nowy Rok przyniesie nam głównie powrót do normalnego życia, bez lęku i bez izolacji. No i dużo zdrówka bo to wartość najcenniejsza. Szczęśliwego Nowego Roku!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdrowia, bo resztę da się" wypracować".

   Usuń
 19. Życzę by 2021 rok był spokojniejszy, bez lęku o zdrowie najbliższych i pełen miłości.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ta meksykańska karteczka - cudna. Choć ta amerykańska oczywiście urokliwa bardzo też.
  Miałam to samo wydanie Dziadka do orzechów (Szancer!), powoli pewnie muszę wyjmować wszystkie stare książki...

  Wszelkiego błogosławieństwa, Basiu!
  Dla Ciebie i całej Rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 21. Basiu, pomyślności na ten nowy rok, dużo zdrowia, spokoju, nadziei i wiary w to, że wszystko co się dzieje ma swój głęboki sens pomimo, że czasami tak trudno go dostrzec. Wszystkiego najlepszego!

  OdpowiedzUsuń
 22. Tez mam duzy sentyment do koledy "Lulajze Jezuniu". Babcia czesto ja spiewala w latach mojego dziecinstwa. Czytajac ten post odnajduje atmosfere tamtych dni... Piekne macie niebo zima, moge na nie patrzec bez przerwy. Kilka dni temu, siostra wyslala mi tez zdjecie cudownej teczy. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, Pani Basiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieliśmy przepiękną tęczę, ale przegapiłam tę chwilę. Moje Wnuki preferują " Przybieżeli do Betlejem"

   Usuń
 23. Basiu! Szczęśliwego i zdrowego nowego roku!

  OdpowiedzUsuń
 24. Z Nowym Rokiem ślę życzenia zdrowia, spokoju, jak najwięcej dobra i życzliwych ludzi wokół.
  Niech się Wam darzy!
  Anita

  OdpowiedzUsuń
 25. A wiesz, że i ja mam wiele "starych" kartek, jeszcze po rodzicach. I wydaje mi się, że niektóre z nich są piękniejsze od tych współczesnych, chociaż nieco uboższe. Też nie wyobrażam sobie przełomu roku bez Mszy świętych - podczas tej 31 dziękuję Bogu za to, co się wydarzyło w minionym roku, podczas tej 1 stycznia proszę, aby nadchodzący rok był dla mnie równie łaskawy co mijający.

  Basiu, życzę Ci aby ten rok był dla Ciebie dobry, mimo wszystko. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 26. W tym temacie myślimy jednakowo. Wszystkiego co dobre, Karolinko❤️

  OdpowiedzUsuń
 27. Basiu, szczesliwego i zdrowego Nowego Roku.Pieknie przywolujesz wspomnienia.Nostalgicznych kartek tez zgromadzilam ogrom.Wlasnie...Dziadek do orzechow...znow siegne po ta ksiazke.Sle usciski.)

  OdpowiedzUsuń