czwartek, 3 marca 2016

" Skoro żyję, chcę żeby się to życie komuś i mnie na coś zdało".


Tak mówił i wedle tych słów postępował.
Patriotyzm i przywiązanie do tradycji znalazły odzwierciedlenie w życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Gdy w 1905 roku odbierał nagrodę Nobla, mówił o swojej Ojczyźnie: " Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że Polska żyje. Głoszono ją niezdatną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa. Głoszono ją podbitą, a oto dowód, że umie zwyciężać".
Któż z naszego pokolenia nie czytał Quo vadis, Trylogii, Krzyżaków, W pustyni i w puszczy, Janka Muzykanta, Latarnika i wielu innych pięknych utworów napisanych przez tego wielkiego Polaka, pisarza, publicystę, podróżnika, dziennikarza, korespondenta, działacza społeczno- kulturalnego, inicjatora ważnych dla kultury i społeczeństwa przedsięwzięć.
Rok 2016 jest rokiem H. Sienkiewicza, bowiem w tym roku przypada setna rocznica śmierci i sto siedemdziesiąta rocznica urodzin autora " Rodziny Połanieckich".
Bo właśnie tę powieść zamierzam przeczytać w najbliższym czasie.
Wstyd mi, że tak dawno nie sięgałam po jego powieści, a przecież to skarbnica kultury polskiej.


Nie wszyscy wiedzą, że obdarowany przez anonimowego darczyńcę sumą 15 tysięcy rubli, utworzył fundusz imienia swojej zmarłej w wieku 31 lat żony Marii, przekazując stypendia niezamożnym. utalentowanym i zagrożonym gruźlicą, twórcom.

Taką trzyletnią pomoc otrzymywali M. Konopnicka, S. Wyspiański, S. Witkiewicz, S. Przybyszewski, K. Tetmajer.
W czasie I wojny światowej wspólnie z Paderewskim i Osuchowskim założył w Szwajcarii Komitet Pomocy Ofiarom Wojny.

Chory już Sienkiewicz bardzo bolał nad faktem, że nie zobaczy wolnej Polski, a cały swój talent oddałby za jeden dzień spędzony w mundurze żołnierza.

Oto kilka myśli jego autorstwa, wartych zapamiętania. I trochę kwiatów z mojego ogrodu, na których przyjście już czekam ponownie.
Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.
 Prawdziwy mędrzec zawsze jest ze swego losu zadowolony.
Kto kocha, ten wierzy.
Rozum to taka latarka, którą nam Bóg dał w rękę.
Hasłem wszystkich patriotów powinno być: przez Ojczyznę do ludzkości, nie zaś dla Ojczyzny przeciw ludzkości.
Czas wrócić do jego utworów bo są zawsze aktualne. 
Nie jestem polonistką, ale sprawdziłam, w gimnazjum obowiązuje powieść historyczna i nowelistyka, więc mądrzy poloniści na pewno nie pominą Sienkiewicza w edukacji literackiej i patriotycznej.
Jeśli kogoś tym postem zachęcę do ponownego sięgnięcia po dzieła tego wielkiego Pisarza i Polaka, będzie mi miło.
Pozostaję w oczekiwaniu na wiosnę i serdecznie pozdrawiam:-)54 komentarze:

 1. Ciemny i ubogi dam, w którym nie ma książek. Ja też tęsknie za tak cudownymi kwiatami. Pozdrawiam cieplutko, choć zima za oknem

  OdpowiedzUsuń
 2. Pochłaniałam literaturę Sienkiewicza już w młodości,nie tylko dlatego,że była to lektura. Moja siostra otrzymała imię jednej z bohaterek "Rodziny Połanieckich" i miałam żal do mamy, że ono na mnie nie padło.Nie wszystkie informacje o życiu Henryka Sienkiewicza były mi znane, dzięki za ten post.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry, Basiu!Zawsze lubiłam Sienkiewicza a w zaleznosci od stopnia mej dojrzałosci i związanych z tym do gustu przypadały mi rózne jego ksiazki.Najpierw było to oczywiscie "W pustyni i w puszczy", potem Trylogia a ostatecznie "Rodzina Połanieckich" i "Bez dogmatu". Ale to własnie "Rodzina Połanieckich" jest moją ulubioną ksiazką tego autora a po "Nocach i dniach" oraz "Mistrzu i Małgorzacie" trzecia w szeregu ulubionych. I kocham też ten film. Obsada wspaniała. Muzyka piękna. Nastrój epoki. A Ty akurat zabierasz sie do lektury "Rodziny...". Piękny czas przed Tobą, Basiu!:-))*

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu dziękuję za ten post, kwiaty w ogródku cudne, zapachniało wiosną na całego u Ciebie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Zjadło mi komentarz, wiec jeszcze raz. Basiu, post swietny, bo niby wiemy, ale przypomniec warto. Więc pisz własnie takie, bo ja z przyjemnością przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Basiu już też tęsknię za takimi widokami, a gdy za oknem szaro i ponuro chętnie siegalam po książki Sienkiewicza :-) zawsze mnie wciagaly, zwłaszcza gdy czytało się pierwszy raz, zamykalam się w swoim pokoju na piętrze i chlonelam kartka po kartce:-) wczytana, nic nie słyszałam, poszukiwana przez domowników :-)Miłego dnia:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przede mną " Rodzina..." pachnąca farbą, już się cieszę:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. jak miło ,piekne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 9. Basiu zdjęcia cudownie emanują ciepłem a książki no cóż nie ukrywam, że ostatnio bardzo mało czytam, na wiele rzeczy brakuje mi niestety czasu, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja właśnie "Rodzinę... " czytam :))) Wprawdzie trochę "zawodowo", ale zawsze, zresztą Sienkiewicz, to Sienkiewicz - kwintesencja polskości w języku i treści.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Rodziny Połanieckich" dawno nie czytałam. Ja lubię też listy Sienkiewicza z podróży po Ameryce.
  A te kilka myśli - bardzo cenne, szczególnie ta o rozumie :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znałam tych wiadomości o Sienkiewiczu. Poszerzasz moją wiedzę. : )

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękny post, pięknie zilustrowany! W latach szkolnych pochłaniałam wszystkie jego powieści, bardzo cenię jego twórczość!

  OdpowiedzUsuń
 14. Basiu, tego roku narodowe czytanie Sienkiewicza...piekne przytoczyłaś fragmenty i słowa, zapamietam,ze "...prawdziwy mędzrec zawsze jest ze swego losu zadowolony" ( moze nie tak do końca, ale go rozumie i się na niego godzi:) oraz na pewno powinny brac traktowane jako credo w obecnym czasie "...przez Ojczyzne do ludzkości, nie zas dla Ojczyzny przeciw ludzkości"!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam Rodzinę Połanieckich, książkę i film - rzadko się to zdarza. Często powracam do obu :)
  Miłej lektury życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapachniało mi wiosną... szczególnie kwiaty na ostatnim zdjęciu.... ach...

   Usuń
 16. Do Sienkiewicza trzeba najpierw wyhamować, zatrzymać się i dopiero zacząć czytać. Na pewno kiedyś wrócę, bo mam na półkach jego dzieła :)
  Tęsknię za kwitnącymi jabłoniami :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo lubię film Rodzina Połanieckich, ale książki niestety nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Rodzinę Połanieckich przeczytałam i film też obejrzałam. Wole najpierw przeczytać a potem film obejrzeć.
  Basiu cudne kwiaty masz. Ja też oczekuję wiosny :)Serdecznie Cię pozdrawiam, :)

  OdpowiedzUsuń
 19. "Hasłem wszystkich patriotów powinno być: przez Ojczyznę do ludzkości, nie zaś dla Ojczyzny przeciw ludzkości."uwielbiam:))

  OdpowiedzUsuń
 20. Warto czasem sięgnąć do klasyki i przenieść się w zupełnie inny świat...
  Cudne kwiaty, aż chciałoby się je powąchać, ale do tego momentu musimy jeszcze trochę poczekać... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Uwielbiam Sienkiewicza. Mam sporo jego książek m.in. Rodzinę Połanieckich.
  Basiu, tymi cudownymi kwiatami zrobiłaś nam ogromna radość. Szczególnie teraz gdy za oknem deszcz, szaruga...
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Szlachetny człowiek.
  Miło sobie przypomnieć o autorze i jego twórczości.
  Ale i o wiośnie, na którą już tak czekamy:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jakie mądre i aktualne zdanie - to o patriotyzmie...
  A że "Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy" to również najprawdziwsza prawda! Mam wielki sentyment do Sienkiewicza i też zamierzam coś sobie przypomnieć albo i coś nowego odkryć, na przykład jego Listy z Ameryki.
  Zdjęcia piękne - prawie czuć zapach jabłoni! Gdzie ta wiosna, pytam?! :)

  OdpowiedzUsuń
 24. H.Sienkiewicz jest jednym z ulubionych pisarzy mojego M. Trylogię przeczytał już tyle razy, że chyba mógłby w jakimś teleturnieju wystąpić. Ja za to kocham małą trylogię: "Stary sługa","Hania" i "Selim Mirza".

  OdpowiedzUsuń
 25. "Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy" zgadzam się ze słowami naszego wielkiego pisarza. Inne cytaty też trafne. Miło, że poświęciłaś mu post. To ważny dla nas pisarz, chociaż coraz bardziej zapominany.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Faktycznie, wypadałoby w tym roku coś przeczytać. Też bym postawiła na Połanieckich, pamiętam migawki z serialu i czuję się zaintrygowana... odrobinę ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Czyli... czytamy Sienkiewicza:-)

  OdpowiedzUsuń
 28. Uwielbiam "Latarnika". Kiedyś żartowałam w gorszych dla mnie chwilach, że taki los jest mi bliski i taką pracę wybrałabym dla siebie. Piękny katalog kwiatów wybrałaś :-)

  OdpowiedzUsuń
 29. Większość jego książek przeczytałam w wieku szkolnym, jeszcze zanim dowiedziałam się, że niektóre to lektury szkolne i dobrze, bo na mnie hasło "lektura" nie działało pozytywnie. A do "W pustyni i w puszczy" mam ogromny sentyment, jeszcze dzisiaj pamiętam te emocje z przed lat, które towarzyszyły mi podczas czytania tej książki. Widziałam tylko starą wersję ekranizacji, ale i tak mi sie podoba, chociaż może kiedyś jeszcze wpadnę na nową. Właśnie w niedzielę ten film wpadł mi oko :-) Książkę mogłabym po latach przeczytać jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
 30. "Rozum to taka latarka, którą nam Bóg dał w rękę"- najbardziej podoba mi się ten cytat. A moja babcia mówiła: Kogo Pan Bóg chce pokarać, temu rozum odbiera. :-D pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pożyczyłam ten cytat bo bardzo pasuje do mojego posta. Tak sądzę. Nie gniewaj się, ale bardzo lubię Sienkiewicza, nieraz płakałam czytając powieści,a już przy Qvo vadis ryczałam jak bóbr. Uściski:-D

   Usuń
 31. Prosta, a jednocześnie głęboka myśl, której użyłaś jako tytuł wpisu. Zatrzymuje przy sobie.
  Przypominają mi się słowa biskupa Jana Chrapka: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię".
  Ślady Sienkiewicza na pewno go przetrwały. W dodatku w formie budzącej szacunek.
  Pozdrawiam Basieńko :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Od lat lubię Sienkiewicza, chętnie wracam chociażby do "Krzyżaków" właśnie:) A czytanie książek to jedno z moich ulubionych zajęć, czytam wszystko;) Od powieści historycznych po kryminał:)
  Kwiaty...och, jak już tęsknię za ich kolorami:) Dobrego weekendu Basiu:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Rodzina Połanieckich widziałam w filmie ,piękne stroje ,a wszystko dzięki Sienkiewiczowi,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Miłego weekendu życzę, u mnie wiosennie... a przynajmniej bez śniegu :)))

  OdpowiedzUsuń
 35. Basiu kochana dziękuje ci za ten post, książka to coś co ma dla mnie największą wartość. A kwiatki piękne. I warto wspominać cudownych ludzi :-)

  OdpowiedzUsuń
 36. 'Sienkiewicz to pisarz, po którego książki sięgam z ogromną przyjemnością. One dla mnie są zawsze aktualne, lubię wracać szczególnie do Trylogii:)
  Hasłem wszystkich patriotów powinno być: przez Ojczyznę do ludzkości, nie zaś dla Ojczyzny przeciw ludzkości". To zdanie bardzo mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń
 37. Basiu, wybrałaś naprawdę wartościowe cytaty. Dziękuję za przypomnienie i uporządkowanie faktów o naszym wieszczu w pigułce.
  Życzę miłej niedzieli i pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 38. Warto sięgać po naszych klasyków choć często w szkole traktuje się taką literaturę jak zło konieczne. Pewne wartości są ponadczasowe. Lubię Sienkiewicza, czasem wracam do jego powieści i za każdym razem odkrywam coś nowego.
  Miłej niedzieli Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 39. " Skoro żyję, chcę żeby się to życie komuś i mnie na coś zdało". Kochana Basiu, zgadzam się z Tobą w 100% :) Wszystkie te wartości nie są mi obce. Pozdrawia serdeczne Basiu.pa

  OdpowiedzUsuń
 40. Piękne te kwiaty. Jak myślę, że już na dniach pojedziemy do ogrodniczego po pierwsze kwiaty i ogród zabarwi się na kolorowo, to aż żyć się chce! Pozdrawiam i zapraszam do udziału w zabawie na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
 41. mądre myśli i piękne kwiaty... pięknie i spokojnie... po trudnym weekendzie umościłam się tutaj u Ciebie i zrobiło mi się błogo ....:*****

  OdpowiedzUsuń
 42. Basiu, jestem wychowany na Sienkiewiczu. Potem całą Trylogie czytałem dzieciom i wnukom. Mam sentyment do Sienkiewicza i ubolewam, ze teraz młodzież nie chce już go czytać . Inna rzecz, że archaiczny język jego powieści (szczególnie w dialogach) wydaje się być dla naszej młodzieży trudny .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 43. Zgadzam się- młodzież lubi " szybkie" czytanie.
  Wczoraj,na lekcji matematyki w jednej z klas drugich, poruszyłam temat czytelnictwa i cieszę się, że wielu młodych uwielbia czytać.

  OdpowiedzUsuń
 44. Dawno nie sięgałam po "lekturowe" książki, ale zawsze lubiłam czytać, więc pewnie znów ich poszukam... Pozdrawiam Cię Basiu serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Do Sienkiewicza warto wracać, a Rodzinę Połanieckich też bym chętnie przeczytała jeszcze raz,film bardzo lubię...
  Bardzo trafne cytaty,nie straciły nic przez lata...
  Dziękuję za kwiaty,tak bardzo tęsknię za wiosną.
  Serdeczności najmilsze ślę do Ciebie Basiu :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Przyznam się,że najwięcej książek pochłaniałam w szkole...do tego stopnia,ze zarzucono mi,ze wypozyczam i oddaje bo niemozliwe, bym czytala tyle....bylo mi przykro bo czytałam tyle...i nie po to zeby miec taka ilośc na "koncie"...lubiłam...

  Wiersz i obraz na starej desce piekny...prawdziwa z Ciebie Artystyczna Dusza.....

  OdpowiedzUsuń
 47. Witaj Basiu, u mnie też coraz więcej wiosny za oknem i w ogrodzie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Też tęsknię za moimi kwiatami:( Ale trzeba ćwiczyć cierpliwośc....

  OdpowiedzUsuń