środa, 26 sierpnia 2015

Kolejna perełka z listy UNESCO

Wędrując szlakiem architektury drewnianej nie sposób pominąć cerkwi  pod wezwaniem św. Michała Archanioła, która w 2013r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Cerkiew w Brunarach Wyżnych  zbudowano w ostatnich latach XVIII wieku. W sposób znaczący przebudowano ją w 1831 r. Zachowała wybitne cechy cerkwi zachodniołemkowskiej.  W bryle wyraźnie zarysowuje się zamknięte trójbocznie prezbiterium, nawa i babiniec z wysoką słupową wieżą.  Cerkiew jest ładnie posadowiona na wzgórku ponad doliną rzeki Białej. Otoczona jest kamiennym murkiem z kamiennymi bramkami. Wnętrze świątyni zwieńczają stropy płaskie z fasetami. Polichromię o rokokowo-klasycystycznych motywach architektonicznych oraz roślinnych wykonali Antoni i Józef Bogdańscy w 1898 r. W nawie widać fragmenty starszej barokowej polichromii z końca XVIII w. Barokowy ikonostas z XVIII w. przemalowany został w czasie remontu w 1831 r.
Nie pierwszy raz prezentuję na blogu drewnianą świątynię.
Przyznaję, jestem w nich zakochana, chciałabym zobaczyć wszystkie, a w Małopolsce jest ich wiele. W przeciwieństwie do tych bieszczadzkich, opuszczonych i zaniedbanych, nasze małopolskie żyją. Są wśród nich takie świątynie, w których nabożeństwa są odprawiane w różnych obrządkach, rzymsko- katolickim, greko- katolickim i prawosławnym w odpowiedzi na różne potrzeby mieszkającej tam ludności.
I to jest piękne, że mieszkańcy tych wiosek w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu dbają o drewniane świątynie, które im wszystkim służą.
Za każdym razem jestem oczarowana, wdycham zapach starego drewna, palonych świec i tę niezwykłą atmosferę, której niestety nie ma w nowych świątyniach.
Aktualnie cerkiew pełni rolę kościoła katolickiego pod wezwaniem NMP Wniebowziętej czyli " po naszemu"- Zielnej.
Zwiedziliśmy świątynię, tuż po uroczystości odpustowej na 15 sierpnia, zobaczyliśmy tradycyjny wieniec dożynkowy.
Zainteresowanych odsyłam do fotorelacji z tej regionalnej uroczystości pod adres:
http://www.odpust.brunary.pl/
i oczywiście polecam umieszczenie tej miejscowości na trasach podkarpackich wędrówek.

22 komentarze:

 1. Ech, życia nie starczy...
  Piękne.
  W innych częściach Polski też są prześliczne, stare drewniane kościółki...

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna cerkiew, jest co podziwiać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Drewniane kościoły mają w sobie jakąś magiczną moc płynącą z niebios. To piękno i historia. Podziwiam Twoja fotorelacje. Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu! To nie perełka, ale PERŁA!

  OdpowiedzUsuń
 5. Drewniana cerkiew jest piękna i godna podziwu. Ciesze się, ze jest w tak wspaniałym stanie. * Zajrzyj do mnie :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najbardziej podoba mi się zdjęcie z otwartą bramą... cudne! Pozdrawiam Cię Basieńko serdecznie i ściskam mocno:* Zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniałe miejsce, marzy mi się poznać te rejony bliżej. Może kiedyś uda nam się wyruszyć tam na dłuższą wyprawę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Basiu ile można się dowiedzieć dzięki takim blogom i postom jak Twój. Tyle jest pięknych miejsc i zakątków do których nie docieramy z różnych powodów. Najczęściej, bo.... jest nam nie po drodze. Ciągle gdzieś pędzimy. A czas najwyższy się zatrzymać i właśnie zwiedzać i podziwiać. Dziękuję Ci za tę wycieczkę :) Serdecznie Cię pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię klimat cerkwi:) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest to co lubię najbardziej! ten kościół to perełka!

  OdpowiedzUsuń
 11. Cerkwie są bardzo ładne, a ta jest śliczna! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla wszystkich miłośników cerkwi niebawem Owczary, już dziś zapraszam:-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Basiu, nie jestem pewna, czy w latach siedemdziesiątych nie byłam niej, przemierzając jeden z turystycznych szlaków wędrownych. Te ikony- jakbym już je gdzieś widziała, i ponownie się nimi zachwycam, są cudowne :))) dziękuję za przypomnienie. Buziam

  OdpowiedzUsuń
 14. Cieszę się, że obudziłam wspomnienia:-)

  OdpowiedzUsuń
 15. To prawda,że dzisiejsze kościoły nie mają tego klimatu...a ten kosciólek jest wyjątkowy....dziekuje BAsiu za odwiedziny i ciepłe słowa, na które odpowiedziałam.....pozdrawiam i cały czas pamietam:))

  OdpowiedzUsuń
 16. Wspaniała perełka sakralna Basiu. Ty wiesz, że lubię takie miejsca. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bo one kryją niesamowite piękno!

  OdpowiedzUsuń
 18. Urokliwe miejsce :) Dzisiaj udało mi się troszkę znaleźć czasu na nadrobienie zaległości... W pięknych miejscach bywasz.

  OdpowiedzUsuń
 19. Rzeczywiście to piękne miejsca!

  OdpowiedzUsuń