wtorek, 16 czerwca 2015

Otwarty szlak architektury drewnianej zaprasza.

Kto mnie zna, wie dobrze, że od dawna jestem oczarowana drewnianymi kościółkami i cerkiewkami.
Nie omijam ich jeśli tylko znajdą się na trasie mojego wędrowania.
W ubiegłą niedzielę, korzystając z pięknej, upalnej pogody, wybraliśmy się z Mężem w okolice Gorlic, gdzie jak wiadomo, można zobaczyć prawdziwe cuda sakralnej architektury drewnianej.
Pierwszą z napotkanych cerkwi była osiemnastowieczna cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra w Czarnej.
Cerkiew w Czarnej powstała w 1764 roku - jest to jedna z najstarszych cerkwi na Łemkowszczyźnie.
Usytuowana na wzniesieniu, otoczona zielenią i kępami białych, pachnących goździków wygląda cudownie. Turystów wita natychmiast miła Pani pełniąca funkcję przewodnika w ramach projektu małopolskiego "Otwarty szlak architektury drewnianej", który trwa od 1 maja do 30 września i obejmuje 79 pięknie zachowanych obiektów, w tym 8 wpisanych na listę UNESCO
Wchodzących wita niezwykłej urody barokowy ikonostas i oryginalne malowidła wnętrza.
Własnym, gospodarskim sposobem, ksiądz i parafianie, których tam mieszka niewielu, ( ludność łemkowska została wysiedlona!) dokonali odnowienia tej przecudnej świątyni.
 W ikonostasie są ikony, które napisano zanim powstała świątynia. Warto zwrócić szczególną uwagę na ikonę namiestną przedstawiającą św. Dymitra z Salonik, która datowana jest na rok 1689. Z tego samego roku pochodzi również ikona świętego Mikołaja, która wyróżnia się spośród innych ikon przedstawiających tego popularnego na Łemkowszczyźnie świętego.
 Warte zauważenia są carskie wrota, które posiadają bardzo dekoracyjną oprawę. Na carskich wrotach w ramach w kształcie serca, znajdują się ikony przedstawiające czterech ewangelistów oraz Zwiastowanie z Archaniołem Gabrielem i Marią. Ikony te oplecione są winoroślą z zielonymi i czerwonymi winnymi gronami.
 Nic dziwnego, że wiele Młodych Par z całej Polski decyduje się na zawarcie sakramentu małżeństwa w tej dziś już rzymsko- katolickiej świątyni.
 Poniżej płaszczenica czyli płótno z namalowanym przedstawieniem zmarłego Chrystusa. Podczas wieczerni w Wielki Piątek w nawie cerkwi ustawiany jest symboliczny grób Jezusa – na specjalnym stoliku, tzw. „świętym prestole”, dekorowanym kwiatami i przykrytym płaszczenicą. Założenie Grobu Pańskiego jest poprzedzone trzykrotną uroczystą procesją z płaszczenicą wokół cerkwi. Następnie duchowni i wierni adorują grób – podchodzą kolejno, składają pokłon, czynią znak krzyża i całują wizerunek Chrystusa na płaszczenicy. W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną podczas rezurekcji płaszczenica jest obnoszona wokół świątyni, następnie wnoszona przez carskie wrota do prezbiterium i układana na ołtarzu. Pozostaje tam na czterdzieści dni.
 Na sklepieniach czuwają aniołowie.
 Wnętrze świątyni zdobi polichromia ornamentalna i architektoniczna pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku.
 Chrystus w przedsionku jest niezwykle wymowny...
 W najstarszej części cmentarza znajduje się kilka nagrobków z przełomu XIX i XX wieku.

Kolejna relacja przedstawi wpisaną na listę UNESCO cerkiew w Kwiatoniu, zapraszam.

34 komentarze:

 1. Basiu, dziękuję Ci za fantastyczną podróż! Czarowne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce....napewno warte zwiedzenia;)
  Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu świetna foto-relacja, już czekam na następną

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za wspaniałości- Łemków szkoda:-(PS Ileż to ja się po Beskidach z moim byłym nałaziłam w poszukiwaniu starych cmentarzysk i cerkwi....

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam drewniane cerkwie. Pokazana jest wspaniała, a i jej wnętrze jest bardzo ciekawe. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniałe dzieła sztuki i zarazem skromne-bogate mieszkania Boga. Tez je uwielbiam, też mnie wzruszają...

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wnętrze, aż nie można oderwać oczu. Dziękuję Basiu za tą krótką wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po prostu wspaniałe dziękuje za spacer po cudownym drewnianym kosciółku jego bogactwo zachwyca serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowne zdjęcia, pozdrawiam Basiu:))

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubie zapach drewna, w takich kościołach jest niesamowita atmosfera. Ciekawe jest to malowidło anioła z trzema parami skrzydeł. W mojej okolicy są dwa drewniane kościoły, jeden z nich to podobno najstarszy w europie czynny drewniany kościół katolicki. Może za Twoim przykładem napiszę kiedyś posta o nich. : ) Pozdrawiam i dziękuję za spacer.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to Tarnowo Pałuckie? A choćby nie był najstarszy, napisz o nim koniecznie, bo warto jeśli jest piękny!

   Usuń
 11. Basiu- wspaniałe... W latach 70 miałam okazję nawiedzić parę z nich na szlaku pieszego rajdu organizowanego corocznie przez firmę w której pracowałam. Mam gdzieś książeczki GOT-owskie i czarno-białe zdjęcia obiektów... Dziękuję Basiu za powrót do wspomnień i czekam na więcej. Buziam :)))

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniałe miejsce. Uwielbiam architekture drewnianą. Czuć ten niepowtarzalny klimat!

  OdpowiedzUsuń
 13. ten szlak chyba ciąnie się przez całą poludniową Polskę, przez chwile jak mieszkałam na podbeskidziu zwiedzałam jego fragment - dokładnie Lanckoronę. Miejsce w ktorycz czas się zatrzymał....

  Chyba nigdy nie byłam w cerkwi......Długo też, mimo,że mieszkałam na żydowskim Kazimierzu w Krakowie nie byłam w Synagodze.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zwiedzić, jestem zapaleńcem w tej dziedzinie, to perełki architektoniczne i prawdziwe dzieła sztuki.
   W pobliskim miasteczku mamy synagogę, dokładnie ją zwiedziłam, kiedyś pokażę w poście. Nie nadążam z postami...

   Usuń
 14. Pięknie Basiu, jak zawsze :0
  A kiedy zawitasz na Śląsk - mamy tu wiele pięknych kościółków drewnianych, w samym Rybniku kilka, w mojej rodzinnej miejscowości Jankowice Rybnickie również :))
  jak już będziesz to daj znać - koniecznie :))!

  OdpowiedzUsuń
 15. Cudowna fotorelacja :) Lubię również zwiedzać i podziwiać podobne miejsca. Czekam więc na kolejną fotorelację :)
  Pozdrawiam ciepło !

  OdpowiedzUsuń
 16. Małopolski szlak architektury drewnianej to świetny pomysł. Od czwartku do niedzieli otwartych jest około 40 kościółków i cerkiewek drewnianych. Planując wyjazd możemy zobaczyć ich wnętrza. Nie znam cerkwi w Czarnej i w Kwiatoniu. Mam je w najbliższych planach. W ostatnią niedzielę odwiedziłam drewniane kościółki w Paczółtowicach i Racławicach Olkuskich. Są bardzo piękne.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna relacja...Kościółki są warte odwiedzenia...a o tych nie słyszałam...Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 18. Cudne miejsce,cudne zdjęcia, dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Planuję zwiedzić jak najwięcej, bo w te 5 miesięcy, gdy trwa projekt można wchodzić do wnętrz, a po tym terminie znów kościoły będą zamknięte ze względu na bezpieczeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 20. Gdyby nie Ty Basiu, pewnie nie zobaczyłabym tak interesujących miejsc....składam podziękowania i pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Prawdziwa perełka architektury drewnianej, koniecznie muszę również polecić ten wpis i kolejny mojej Córce z racji zainteresowań. Wspaniała fotorelacja Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Cerkwie i ikony zawsze fascynują sa wielka zagadką, kiedyś zwiedzałam te okolice:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ciekawy obiekt i pięknie zrobione zdjęcia. W przybytkach tego typu jest zawsze półmrok, a Tobie kolory wyszły bardzo wyraźne, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Uwielbiam drewnianą architekturę sakralną. Tak niewiele zostało już drewnianych cerkiewek i kościołów, i nie ma roku, żeby któryś nie spłonął. Dziękuje, że dzięki Twoim pięknym zdjęciom mogłam poznać jeden z przepięknych łemkowskich obiektów. U nas na Kociewiu jest tylko jeden drewniany kościół w Szczodrowie. Na Kaszubach jest trochę więcej, ale też chyba z pięć. Powinniśmy bardzo o nie dbać, żeby przetrwały dla przyszłych pokoleń.

  OdpowiedzUsuń
 26. Iwonka ma rację, trudno robi się zdjęcia w takich obiektach, ale bez względu na ich jakość, bardzo pragnę pokazać Wam ich piękno. Ciebie Sowo i wszystkich zainteresowanych zapraszam dziś na posta, podam dokładny spis miejscowości, które warto odwiedzić będąc w Małopolsce.

  OdpowiedzUsuń
 27. Omal, przegapiłabym ten post - a tu kolejna perełka architektoniczna. W takim miejscach rozkołatane sece się wycisza...
  Basiu, piękne zdjecia. Pozdrawiam Cię ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 28. Planuję Basiu cały cykl takich wędrówek!

  OdpowiedzUsuń
 29. w pięknym miejscu, a wnętrze zachwyca!

  OdpowiedzUsuń